Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rodzice martwili się o bezpieczeństwo. WORD zrobił zajęcia dla dzieci w Kątach na Mazowszu

Utworzono: r.

Egzaminatorzy WORD Warszawa w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” poprowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży w niewielkiej miejscowości Kąty na Mazowszu. Uczniowie wzięli udział w trzech panelach o bezpieczeństwie i otrzymali pakiety odblasków. O zajęcia prosiła rada rodziców zaniepokojona o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Uczniowie swoje umiejętności rowerowe sprawdzali na przygotowanym przez egzaminatorów WORD Warszawa torze przeszkód. Fot. brd24.pl

Sala gimnastyczna szkoły podstawowej w Kątach w gminie Kołbiel zamieniła się w rowerowy tor przeszkód. W jednym z paneli prowadzonym przez egzaminatorów WORD Warszawa dzieci i młodzież z klas III-VIII musiały pokonać na rowerze slalom czy rynnę. Zanim wsiadły na rowery musiały dobrać kaski, prawidłowo je założyć, a także ubrać się w odblaskowe kamizelki. Okazało się, że choć wiele uczniów szkoły w Kątach – nawet zimą – dojeżdża na lekcje na rowerze, to nie wszyscy mają odpowiednio przygotowane jednoślady. Brakuje im m.in. lampek przednich czy tylnych. Niewiele dzieci jeździ na rowerze w kaskach czy kamizelkach.

– Nawet jeśli uważacie, że świetnie jeździcie na rowerze, to zakładajcie kask. Zwróćcie uwagę, że nawet zawodowi kolarze podczas wyścigów zawsze jeżdżą w kaskach. Kask chroni waszą głowę. Jeśli kask się uszkodzi zawsze można go wymienić na nowy, a co się stanie jeśli doznacie urazu głowy? – pytała egzaminatorka WORD Warszawa.

Uczniowie odebrali pakiety odblasków zawierające taśmy odblaskowe i zawieszki, które mogą przyczepić do kurtek czy plecaków. – Te odblaski nie mogą wylądować w kieszeni czy w szufladzie. Używajcie ich – przypominali egzaminatorzy WORD Warszawa.

Zawieszki i taśmy odblaskowe – takie pakiety otrzymały dzieci ze szkoły w Katach. Fot. brd24.pl

Zajęcia odbyły się w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Samorząd województwa mazowieckiego prowadzi ją od 2014 r. wraz z WORD, Policją oraz ratownikami medycznymi. Odwiedzając kolejne placówki egzaminatorzy WORD uczą dzieci i młodzież bezpiecznych zachowań na drodze oraz podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jak korzystać z defibrylatora

Poza rowerowym torem przeszkód i rozmową o przepisach, przygotowaniu się do jazdy rowerem czy zachowaniu kiedy jest się pieszym lub pasażerem, młodzież wzięła udział w panelu prowadzonym przez funkcjonariuszy policji. Uczniowie obejrzeli film o bezpieczeństwie i rozmawiali z policjantami o najczęstszych błędach, które popełniają dzieci na drodze gdy chcąc np. przejść przez jezdnię czy poruszać się rowerem czy na hulajnodze.

Funkcjonariusze policji rozmawiali z młodzieżą m.in. o błędach jakie popełniają jako piesi czy rowerzyści. Fot. brd24.pl

Duże emocje wśród starszych uczniów wzbudziły zajęcia z ratownikami medycznymi, którzy do szkoły przyjechali z ratowniczą apteczką, fantomami do ćwiczeń i defibrylatorem. Pokazali młodzieży, że w razie potrzeby nie powinni się bać korzystania z tego sprzętu. Zademonstrowali, że podpowiada on ratownikowi co m robić, a jeśli nie mamy praktyki w wykonywaniu masażu serca maszyna oceni i zakomunikuje nam m.in. czy uciskać klatkę piersiową poszkodowanego szybciej czy wolniej, z większą lub mniejszą siłą. Młodzież mogła również przećwiczyć na fantomach wykonywanie masażu serca.

Ratownicy medyczni zaprezentowali młodzieży jak korzystać z defibrylatora. Fot. brd24.pl

– Przekazywanie dzieciom wiedzy o bezpieczeństwie w taki sposób, w który wykorzystuje się ich zaangażowanie i emocje, to najlepsza metoda. Dzięki temu ta wiedza ma szansę zostać w ich głowach  – mówi Beata Bednarczyk, dyrektor szkoły podstawowej w Kątach. – Bezwzględnie bezpieczeństwo to dla nas sprawa priorytetowa. Nasi uczniowie w większości do szkoły dojeżdżają rowerem lub przychodzą pieszo. W naszej miejscowości nie ma chodnika, poruszają się po jezdni, dlatego tak ważne jest dla nas, by znali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, korzystali z odblasków – tłumaczy dyrektor i zaznacza, że wraz z planowanym remontem linii kolejowej na odcinku Pilawa-Otwock przybędzie autobusów, które będą przejeżdżać wąską drogą przebiegającą przy szkole w Kątach – drogą bez chodnika i bez pobocza. – Te zajęcia to walka o bezpieczeństwo, a może i życie naszych uczniów. Do przeprowadzenia zajęć na temat bezpieczeństwa nie musiałam nikogo przekonywać, prosiła mnie o to sama rada rodziców – podkreśla dyrektor placówki w Kątach. Zwraca również uwagę, że takie lekcje wywołują efekt kuli śniegowej. – Dzieci wracają do domu i edukują rodziców oraz dziadków. Proszą ich o używanie odblasków, zwracają uwagę na to by podczas jazdy na rowerze zakładać kask. Bezpieczniejsi są nie tylko uczniowie, ale i całe rodziny.

Blisko 6 mln zł na BRD

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w swoim statucie oprócz egzaminowania mają również zapisane działania z zakresu szkoleń i działalność na rzecz BRD. Stąd m.in. prowadzone cyklicznie akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach. W tym roku w budżecie WORD-ów na Mazowszu przewidziane jest blisko 6 mln zł na poprawę stanu BRD. Część tych funduszy zostanie przeznaczona na akcje edukacyjne skierowane do młodzieży, doposażenie szkół, konkursy czy olimpiady o tematyce BRD.

Wydatki Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego na działania BRD w 2019 r. Fot. MR BRD

Agnieszka Niewińska
Materiał powstał we współpracy z portalem.